Meble – ważny i trudny wybór

Meble – ważny i trudny wybór

Wybór mebli w dzisiejszych czasach jest tak szeroki, że stanowi nie lada wyzwanie podczas urządzenia np. domu lub biura. Specyfika każdego pomieszczenia mieszkalnego nieco się różni. Dobierając meble powinniśmy zatem dokładnie ustalić, jakie funkcje będą pełniły kolejne z pomieszczeń, które planujemy umeblować.

Duży wybór

Do wyboru mamy nie tylko przeznaczenie danego mebla, ale także jego stylistykę estetyczną, tj. kształt, kolor, materiał z jakiego został wykonany etc. Podejmując decyzję związaną choćby z wyborem krzeseł jest na tyle skomplikowany, że obecnie mamy ich na rynku meblarskim całe mnóstwo, biorąc pod uwagę zarówno te klasyczne, eleganckie, jak i te minimalistyczne, proste oraz zupełnie nowoczesne, designerskie. W salonach meblowych (tych stacjonarnych i internetowych), znajdziemy krzesła szkieletowe (wykonane z twardego materiału, np. drewna, metalu lub plastiku) lub tapicerowane (w całości lub tylko siedzisko), z podłokietnikami lub bez, stojące lub bujane, obrotowe lub z możliwością odchylania do przodu i do tyłu.

Wszystko zależy oczywiście od charakteru wnętrza, który tworzą już wykończenie i kolorystyka ścian we wnętrzu, rodzaj posadzki, forma oświetlenia itd. Ogromnie istotny jest tu także gust przyszłego użytkownika danego mebla.

Krzesło ergonomiczne

Krzesła kuchenne bądź przeznaczone do jadalni, muszą nie tylko pasować stylistycznie do stołu i pozostałych mebli kuchennych (bądź jadalnianych), ale także pełnić podstawową funkcję, tj. powinny nadawać się do siedzenia na nich. Krzesła, które wybieramy powinny być stabilne i tym samym bezpieczne, co czyni je takimi także dobrej jakości materiał, z których zostały wykonane, pozbawiony wad (np. w postaci drzazg). Krzesło musi spełniać wymagania techniczne natury ergonomicznej, czyli powinno mieć wymiary standardowe, dostosowane do proporcji człowieka dorosłego przeciętnego wzrostu, tj. mającego średnio około 170-175 cm. W przypadku znacznej różnicy wzrostu, tj. przekraczającej 20 cm, możliwe jest wykonanie mebli na wymiar (dotyczy to nie tylko zabudowy kuchennej).

Meble dla dzieci

Wszystkie meble standardowe, czyli takie, które kupimy w każdym salonie meblowym, są wykonywane zgodnie z powszechnie przyjętymi normami, które nie są odpowiednie dla każdego człowieka w tym samym stopniu. Dlatego też np. dzieci stanowią zupełnie odrębną grupę w przypadku projektowania mebli. Meble dla dzieci są dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Dzieci są nie tylko niższe od dorosłych, ale mają również inne proporcje (na poszczególnych etapach rozwojowych inny jest stosunek kończyn do tułowia oraz głowy do całego ciała), które dodatkowo ulegają szybkim modyfikacjom. Dziecko rośnie, a prawidłowo zaprojektowane meble dla dzieci rosną razem z nimi, chroniąc je tym samym przed rozwojowymi wadami postawy.

Meble biurowe

Ze względu na różnice we wzroście poszczególnych ludzi, także pomieszczenia biurowe wyposażane są meblami, które podlegają regulacji, szczególnie wysokości. Mowa tu m.in. o regulacji wysokości krzeseł obrotowych, które zapewniają tym samym większy komfort pracy pracowników, zwiększając jednocześnie wydajność oraz zapobiegając powstawaniu wielu chorób zawodowych związanych z długotrwałym przebywaniem w nieodpowiedniej pozycji ciała, do której w ogromnym stopniu przyczyniają się nieodpowiednie meble.

Dzięki ofercie centrum meblowego mogą Państwo wybrać najlepsze dla siebie oferty mebli do kuchni, salonu czy pokoju dziecięcego. Szeroki wybór z pewnością zaspokoi wymagania klientów.

Filed in: Dom

Share this post

Post Comment