Roboty, maszyny i praca – gdzie tu człowiek?

Roboty, maszyny i praca – gdzie tu człowiek?

W dyskusjach naukowych często pojawiają się argumenty świadczące o pewnego rodzaju obawach o przyszłość pracy na świecie. O ile obecnie to może nie stanowić jeszcze kłopotu, o tyle za kilkanaście lat algorytmy i roboty mogą stanowić o wiele lepszych pracowników aniżeli kadra pracownicza. W jaki sposób w obliczu tego zapowiada się przyszło los dla ludzkości?

Aktualnie mówi się, że w nieodległej przyszłości zniknie aż parędziesiąt profesji. Praca realizowana przez zatrudnione osoby zostanie zastąpiona pracą maszyn. Największe ryzyko dotyczy rzecz jasna tych zawodów, jakie nie wymagają wysokich umiejętności. Ludzie zarządzający firmami, które opierają się na fizycznej pracy kadry pracowniczej, z wolna wprowadzają do generalnego funkcjonowania maszyny. Należy zaakcentować to, z jakiego powodu to rozwiązanie jest tak zyskowne dla przedsiębiorstw.

Mogłoby się wydawać, że korzystanie z robotów w pracy jest niesłychanie drogie. To argument zgodny z prawdą, acz trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż inwestowanie w to zdoła niesłychanie szybko się zwrócić, gdyż efektywności robota nie możemy porównać z wydajnością osoby zatrudnionej. Robot nie wymaga wolnych dni, również nie przechodzi chorób, pracuje z tą samą efektywnością przez 24h. To oczywiście z tych przyczyn praca maszyny mogłaby być niebezpieczna dla osób pracujących na niższych stanowiskach w tym znaczeniu, iż ci nie zdołaliby zdobyć pracy.

Ostatnio dyskutowano donośnie o sugestii opodatkowania robotów, dlatego że może pewnym sposobem zahamować ekspansję robotów. Znajduje to swoich zwolenników a także oponentów, jednakowoż przedstawia pewną zasadniczą kwestię – automaty będą w coraz większy sposób wykorzystywane w pracach różnego rodzaju i przez firmy zajmujących się na przykład przemysłem.

Należy podkreślić, że kadra pracownicza nie będzie zastąpiona przez automaty całkowicie. Za każdym razem będzie poszukiwana wysoko wykwalifikowana osoba do obsługiwania ich oraz doglądania, tym samym nie jest tak, że przepadną zawody w ogóle. Zwraca się uwagę także, iż za jakiś czas ludzkości w zupełności wystarczy 4-godzinny dzień pracy, gdyż zdecydowana większość działań wykonywana będzie przez zaawansowane technicznie roboty.

Share this post

Post Comment