Jakie zagrożenie niesie ze sobą rewolucja naukowa?

Jakie zagrożenie niesie ze sobą rewolucja naukowa?

To właśnie dzięki rewolucji naukowej możemy cieszyć się dobrami technologicznymi czy wysokim poziomem medycyny. Warto jednak spojrzeć na rewolucję naukową nieco pod innym kątem – czy niesie ze sobą jakieś zagrożenia?

Mocno zdynamizowany rozwój technologiczny jest efektem rewolucji naukowej, która odbywa się na naszych oczach. Bez najmniejszego problemu możemy zauważyć jej pozytywy niemalże we wszystkich dziedzinach naszego życia. Warto wymienić między innymi możliwość przeprowadzania bardzo skomplikowanych operacji, zmniejszania ryzyka wystąpienia poważnych chorób czy chociażby zrewolucjonizowanie komunikacji za pośrednictwem mediów społecznościowych. Harmonijny rozwój w większości dziedzin nauki przejawia się również jako powstawanie bardziej wyspecjalizowanych gałęzi nauki i przemysłu – to jedynie kilka przykładów pozytywnego wpływu rewolucji naukowej na nasze życie.

Warto jednak zastanowić się, czy rewolucja naukowa ma swoje negatywne strony i czy niesie ze sobą pewnego rodzaju zagrożenia. Warto w tym miejscu podać przykład mediów społecznościowych. Kiedy zyskiwały popularność w skali globalnej, pewna część naukowców zajmujących się teorią komunikacji społecznej biło na alarm, że rozwój internetowych form komunikacji sprawi, że ochłodzą się relacje interpersonalne i w przyszłości nie będziemy potrafili komunikować się werbalnie. Wiemy, że tak się nie stanie, a badania pokazują, że media społecznościowe przyczyniają się do pielęgnowania przyjaźni nabytych nie w wirtualnym, a w prawdziwym świecie.

Dowiedz się więcej – system rezerwacji online Bookero – wygoda korzystania, oszczędność czasu

Sprywatyzowana nauka

Należy podkreślić, że jednym z zagrożeń może być prywatyzacja nauki. W tym miejscu nie chodzi o prywatne uczelnie wyższe, a o korporacje i firmy, które – posiadając budżet na badania naukowe – mogą dysponować najnowszymi odkryciami naukowymi jedynie dla własnych celów. Odkrycia naukowe niemalże od początku istnienia nauki jako takiej należały do interesu społecznego – w innym przypadku ludzkość jako zbiór cywilizacji nie miałaby szansy odpowiednie się rozwinąć.

Nie da się ukryć, że budżet nawet zamożnych Państw może być przeznaczony na inne cele niż finansowanie badań naukowych. W zupełnie innym miejscu znajdują się korporacje i firmy, których właścicielami są milionerzy i miliarderzy – i to oni są właśnie w stanie w stu procentach pokrywać koszty badań naukowych i czerpać zyski z odkryć.

Technologia militarna

Omawiając zagrożenia wynikające z rewolucji naukowej, nie sposób nie wspomnieć o rozwoju technologii militarnej, która już dzisiaj osiągnęła niebywały poziom. Arsenały państw zamożnych użyte w wyniku wojny globalnej są w stanie całkowicie zniszczyć Ziemię i unicestwić każdą cywilizację. Mimo zapewnień dyplomatycznych, sojuszów oraz paktów, nie możemy wykluczyć ryzyka wystąpienia wojny atomowej, która mogłaby być tragiczna w skutkach dla wszystkich mieszkańców Ziemi.

Rewolucja naukowa ma więc jeszcze wiele do zrobienia. Jeżeli do przykładów dołączymy potrzebę rozwoju ekologicznego, to zobaczymy, że naukowcy wszystkich dziedzin nauki mają pełne ręce roboty. Mimo że tyle odkryć mają już za sobą.

Share this post

Post Comment